Kalkulator Rozwoju Fizycznego
Narzędzie mobilne umożliwiające ocenę i monitorowanie parametrów antropometrycznych i ciśnienia tętniczego u osób w wieku 2 – 18 lat.
Tworząc aplikację zakładaliśmy dwie grupy odbiorców, dla których to proste narzędzie może okazać się przydatne:
Rodzice, którzy zainteresowani są rozwojem dziecka i chcą śledzić zmiany parametrów antropometrycznych i budowy ciała. Przygotowaliśmy dla nich algorytmy pokazujące te dane przy odwołaniu ich do norm i układów referencyjnych. Rozwój dzieci można śledzić zapisując dane historyczne w profilu dziecka. Chcemy zachęcać, aby rodzice odchodzili od stawiania kresek na framudze od drzwi, w kierunku zapisu informacji w aplikacji, co dodatkowo ułatwi im obserwację rozwoju w kontekście wartości pożądanych dla płci i wieku. Ma to oczywiście także znaczenie edukacyjne (alfabetyzacja zdrowia).
Lekarze (głównie pediatrzy, ale nie tylko), dla których obserwacja rozwoju dziecka jest istotna z punktu widzenia klinicznego (np. przy otyłości) lub chcą pełnić rolę promotorów zdrowia. W kontekście chorób cywilizacyjnych, o przejmowanie takiej roli przez sektor opieki zdrowotnej zabiega WHO (reorientacja zdrowia). Nasza aplikacja może im posłużyć, jako proste narzędzie do przeprowadzenia krótkiej interwencji dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania. W tym celu stworzyliśmy funkcjonalność wysyłania na dowolny email elektronicznej karty badania dziecka zawierającej materiały edukacyjne. Dodatkowo, szczegółowe informacje dotyczące rozkładu centylowego takich cech jak: wysokość i masa ciała, BMI, ciśnienie tętnicze i obwody ciała mogą okazać się przydatne w diagnostyce i leczeniu wielu chorób.
W oparciu o aktualne układy referencyjne dla dzieci i młodzieży pozwala rodzicom i opiekunom monitorować rozwój fizyczny w zakresie:
- centyla masy ciała
- centyla wysokości ciała
- BMI
- centyla BMI
- klasyfikacji masy ciała
- poprawnego zakres masy ciała (dla danej płci, wieku i wysokości ciała)
- centyla ciśnienia tętniczego skurczowego
- centyla ciśnienia tętniczego rozkurczowego
- klasyfikacji ciśnienia tętniczego
- centyla obwodu talii
- centyla obwodu bioder.
Aplikacja pozwala także osobom odpowiadającym za profilaktykę chorób cywilizacyjnych (np. lekarzom, pielęgniarkom, nauczycielom, itd.) realizować działania związane z edukacją zdrowotną w zakresie utrzymywania prawidłowej masy ciała i przeciwdziałania nadciśnieniu tętniczemu. Umożliwia przygotowanie karty wyniku z materiałem edukacyjnym promującym zdrowy styl życia.
Aplikacja dostępna jest dla systemów operacyjnych iOS (App Store) i Android (Google Play).